Pokud hodně pije, musíte k veterináři. Velkým omylem je domnívat se, že když seberete svému zvířeti vodu, tak se vyléčí! Pokud u svého psa či kočky pozorujete zvýšený příjem tekutin, na nic nečekejte a vyrazte za svým veterinárním lékařem. Tím, že uberete vodu, možná snížíte frekvenci venčení, ale rozhodně nevyřešíte problém, který je často velmi závažný.
Zánět dělohy (pyometra) – Vaše fena nebo kočka je několik dní až týdnů po hárání či mrouskání a pije mnohem více vody než obvykle? Příčinou může být zánět dělohy, kdy se v děloze hromadí hnis. Prvním příznakem při uzavřené pyometře (u které nevidíte vytékat z pochvy žádný hnis) může být právě zvýšený příjem tekutin. Pyometra je život ohrožující stav, takže vyrazte k veterináři bez váhání.
Cukrovka (Diabetes mellitus) –bohužel ani zvířatům se toto onemocnění nevyhýbá. Včasnou diagnostikou, dietními opatřeními a případným podáváním inzulinu lze toto onemocnění držet pod kontrolou spousty let. Důležité je přijít včas!
Cushingův syndrom – jedna z endokrinopatií u starších psů. Nejčastěji postiženi bývají pudlové, jezevčíci a jejich kříženci. Onemocnění lze po diagnostikování léčit. Bez terapie postižená zvířata nepřežívají déle než rok.
Hepatopatie – i výrazné poškození jater může vyústit ve zvýšený příjem tekutin. Opět je nutná včasná diagnostika
Poškození ledvin – je nutné vyloučit i otravy a selhávání ledvin, které patří k nejfatálnějších problémům.
Také je mnoho dalších, vzácnějších onemocnění, které mohou způsobit tzv. PU/PD = zvýšené pití a nadměrné močení. Diagnostika obvykle zahrnuje: podrobné klinické vyšetření, odběry a vyšetření krve, vyšetření moči, ultrazvukové vyšetření břicha, (RTG břicha, RTG hrudníku), případně další nezbytné testy.